Naše výbava na cesty

Batohy:
Osprey a Lafuma. Ani na jednu značku nedáme dopustit. Spolehlivé, vyzkoušené. Drobné úpravy dle našich specifických požadavků jsme si sice udělali, ale nic, co by zasahovalo do konstrukce batohů. Přidáno pár karabin, popruhů a stahovacích pásků. Obě značky rozhodně doporučujeme. Konkrétně s sebou taháme Osprey Kestrel 68 a Lafuma ACCESS 40 W.
Boty:
Začínalo se se značkou Reebok, která ale trochu změnila své zaměření v oblasti turistických bot a tak se přešlo ke značkám Columbia a Salomon. Pro svůj úzký střih byl Salomon brzy opuštěn a nyní na lehčí cesty nosíme Columbie a Skechers. Do náročnějších terénů pak boty značky Garmont a Keen.
Oblečení:
Úplně to nehrotíme. Převážně Decathlon, taky něco Lidl a cokoliv ve výprodeji ve Sportisimu. Pár dražších kousků z merina taky máme, ale to je spíše výjimka. Na co klademe důraz jsou vhodné ponožky. Tady, minimálně jeden z nás, nekompromisně prosazuje českou firmu Benet. Naprostá spokojenost.
Stan:
Warg Litio od firmy 4camping. Dnes už se neprodává, ale od stejné firmy lze pořídit obdobný typ. Nepotrpíme si na slavné značky. Upřednostňujeme poměr cena/funkčnost. A tady můžeme zodpovědně doporučit stan Warg. Na vysokohorskou či polární expedici to není, ale na Šumavě i na Azorských ostrovech obstál bez ztráty jediného bodu.
Karimatka:
Opět 4camping a jejich značka Zulu. Nafukovací karimatka s dutinovou konstrukcí, která poslouží stejně jako mnohem dražší modely. Nevýhodou je její ultra kluzký povrch, ale není to nic, co by bránilo dobrému spánku.
Spacáky:

Jedině péřové. Jeden od české firmy Pinguin – Lava 350 a druhý kousek od firmy Crossroad, typ Mirage. S obojím spokojenost, ale Pinguin je přeci jen o něco lepší.
Vaření:
„No name“ nerezový ešus a lihový vařič Mil-Tec Spirit na tekutý líh. Malý, skladný a hoří v něm vše. Od lihu, přes laciný alkohol až po covidovou dezinfekci. Větrná clona je nezbytností.
Ostatní drobnosti ulehčující život:
Skládací lahve na vodu od firmy Platypus. Nejsou cítit plastem, skladné, skvěle těsnící a ty nám často pomohly. Ono bez vody se šlape špatně.
Hůlky. Naprostá nezbytnost. Vybrali jsme si, a musíme říci, že velmi dobře od italské firmy Ferrino, model Ortles. Sice nemají výměnné hroty, ale zase jsou neuvěřitelně skladné, lehké a zároveň pevné. Na Azorech jsme je velmi ocenili.
Pláštěnky. Občas se objeví i horší počasí a prozatím jsme to řešili opět nějakým „no name“, ale nyní zvažujeme výrobky od české firmy Trimm.
Pití: zdá se to maličkost, ale popíjet víno z láhve je barbarství. Takže jsme vybaveni skládacími sklenkami a na běžné popíjení kávy či čaje máme skládací pohárky od firmy Sea to Summit.
Energie: doba už je taková, bez energie řada vybavení nefunguje. Takže máme powerbanku z Alzy – Power Metal 20000mAh Fast Charge a 33W nabíječku se čtyřmi sloty od firmy Hama. Naprosto dostačující.
Sušení prádla a stanu: důležitá věc, kterou není dobré podceňovat. My jsme vybaveni dvojicí 10 metrových vysokopevnostních nylonových lanek o průměru 2 mm. Dají se pořídit úplně kdekoliv a za pár korun.

Na co fotíme.
Dron DJI Mavic Mini: skladný, nepotřebuje licenci (byť ji máme), výkon dostatečný. Do větrných podmínek to není, ale to je daň za nízkou hmotnost.
Fotoaparát: Nikon D3500. Low-end přístroj, ale fotografii dělá člověk, ne fotoaparát. K tomu objektivy 18-55, 10-20 a dříve i 70-300. K tomu sada filtrů. Polarizační firmy Hoya, ND filtry od české firmy Vffoto.
Stativ: používáme dva. Jeden lehký na „městské“ výlety od firmy Rollei a druhý, trochu stabilnější, od firmy Cullmann. Původní Hama byla zapomenuta na ostrově Comino (Malta).
Mobily: dříve iPhone a Honor, nyní jsme přešli na Samsung.
Závěr
Sbírej zážitky, ne věci! Zážitek nemusí být příjemný, ale musí být intenzivní. Raději utratíme peníze za nové zážitky než za TOP značkové vybavení.